gazdasági események használata

Gazdasági események lényege

 
A gazdasági események az értékesítésekről és a beszerzésekről adnak egy általunk alkotott csoportosítás szerinti kimutatást. Jelentősége tehát, hogy így nem csak termékenként, vagy ügyfelenként látjuk az eredményünket, hanem egy meghatározott csoportosítás szerint is!

Előnyeinek bemutatása egy példán keresztül

 

A következő csoportosítás alapján szeretnénk mérni a vállalkozásunk eredményét:
Árbevétel Készletek Költségek
Nyakláncok Nyakláncok Iroda bérleti díj
Gyűrűk Gyűrűk Benzin költség
Fülbevalók Fülbevalók Telefon költség
Bizsuk Bizsuk Marketing költség

 

I. KÉSZLETEK – áru beszerzés

 

Bejövő áru számla iktatása

Bejövő számla rögzítése a Beszerzések / Bejövő számlák menüpont alatt lehetséges. A bejövő számla iktatásával rögzítjük a következő termékbeszerzéseket:

Áru beszerzés

 

II. ÁRBEVÉTEL – áru értékesítése

 

Kimenő számla alapján értékesítés a vevőnek

Számla kiállítása az Értékesítések / Számlázás menüpont alatt lehetséges. A következő termékeket értékesítjük:

Áru értékesítés

 

Gazdasági események beállítása a beszerzett és értékesített termékek esetén

A gazdasági események bármikor beállíthatóak, azaz a kimutatások nem függnek a beszerzés és értékesítési folyamatoktól! Válasszuk most ki a FÜLBEVALÓ terméket és a fenti csoportosításunknak megfelelően állítsuk be a gazdasági esemény kategóriákat, csoportosításokat:

GAZDASÁGI-ESEMÉNY-BEÁLLÍTÁSA---KÉSZLETNÉL

 
Mielőtt megnéznénk most a kimutatást még először jöjjön a bejövő költség számlák iktatása is, hogy egy teljes komplex példát lássunk:

III. KÖLTSÉG – egyéb költségek

 
Bejövő költség számlák iktatására 2 eltérő módszer érhető el a programban.

A 2 módszer közti lényeges eltérés, hogy az egyik esetben a költség típusainkat fel kell rögzíteni termékként a terméktörzsben (Hátránya: olyan termékek kerülnek a termék törzsbe, melyet nem szeretnénk látni számlázásnál vagy készletmozgás esetén)

A másik esetben nem hozunk létre új terméket, hanem csupán magát a gazdasági eseményt! Hiszen a bejövő számla rögzítésénél csupán erre a gazdasági eseményre rögzítjük a költségünket egy erre tervezett egyszerűsített ablakban! (Itt nem kell megadni a mennyiséget, mennyiségi egységet, kedvezményt csupán a bruttó összeget és az áfa kulcsot)
 

Költség rögzítése termék törzsben

Ebben az esetben a bejövő számla iktatása teljes egészében megegyezik az áru beszerzési számla iktatásával! A gazdasági esemény beállítás annyiban tér el, hogy a gazdasági események fülön a termék törzsben a KÖLTSÉGEK blokkban található mezőket kell beállítanunk a költség típusaink, költség csoportjainknak megfelelően.
 

Költség rögzítése terméktörzs használata nélkül

Ebben az esetben a bejövő számla iktatási ablakon az ÚJ KÖLTSÉG gombbal iktassuk a számlán szereplő aktuális költségeinket:

Új költség

A költség rögzítése kifejezetten egyszerű mivel megadjuk a gazdasági eseményben a költség csoportunk nevét, jelen esetben ez egy benzin költség lesz és megadjuk a bruttó értéket:

Benzin költség

Rögzítjük tehát a költségeinket a bejövő számlán

Az egyszerűség kedvéért most 2 eltérő költséget szerepeltetek egy bejövő számlán.

Egyéb költségek

 

IV. KIMUTATÁSOK

 

Vezetői kimutatások / Értékesítési jelentés / További kimutatások / Értékesítési csoportok kimutatása

Árbevétel kimutatás

 

Vezetői kimutatások / Beszerzési jelentés / További kimutatások / Költség csoportok kimutatása

Költség kimutatás

 
A kimutatások alapján látható, hogy a program gazdasági eseményenként összegzi az eredményeinket, azaz a készlet beszerzéseket, az egyéb költségeket és az árbevételeinket! Ráadásul ezen csoportosítás kiegészíthető egy felső szinttel is, mely a gyűjtő név alatt szerepel. Ennek értelmében a gazdasági események csoportosíthatóak gyűjtők alapján.

A csoportosítás logikája egy az egyben a könyvelési rendszerekben található számlatükörre épül, mely alapján egy gazdasági esemény egy főkönyvi számnak, egy gyűjtő pedig egy gyűjtő főkönyvi számnak felel meg, így a kapott kimutatás lényegében egy főkönyvi kivonatnak is megfeleltethető.