a kiállított számlákat ellenőrző rendszer
2018. július 1-jétől
2020. július 1-jét követően a NAV részére kötelező az azonnali online adatszolgáltatás azon kiállított számla esetén ahol a vevő belföldi adóalany, az ÁFA összegétől függetlenül!
1. A számlák online adatszolgáltatását milyen programoknak kell teljesíteniük?
3. Kikre terjed ki a számlázó programból teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettség?
4. A nem belföldön készített számlákról is kell adatot szolgáltatni?
5. Kézi számlázás tilos lesz 100 ezer forint áfa érték felett?
6. A PTGSZLAH megmarad 2018. július 1-je után is?
1. A számlák online adatszolgáltatását milyen programoknak kell teljesíteniük?
Számla kibocsátására alkalmas számítástechnikai programnak kell teljesítenie az adatszolgáltatást. A számlázó programot használó adóalany nem mentesül az adatszolgáltatási kötelezettség alól például olyan indokkal, hogy az általa használt program külföldi fejlesztésű.
2. 2020. július 1-jétől fogva az online számla adatszolgáltatás kötelező funkció minden számlázó programban?
Mivel minden belföldi adóalany részére kiállított számlákat online továbbítani kell a NAV felé, így lényegében minden számlázó programnak rendelkeznie kell ezzel a funkcióval. Az Okos-Ügyvitel számlázó moduljaiban csak a NAV kapcsolat beállítása után lehetséges a számla kiállítása!
3. Kikre terjed ki a számlázó programból teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettség?
Az adatszolgáltatási kötelezettség valamennyi belföldön nyilvántartásba vett adóalanyra vonatkozik.
4. A nem belföldön készített számlákról is kell adatot szolgáltatni?
Az adatszolgáltatási kötelezettség független a számla létrehozásának földrajzi helyétől, azt kell figyelembe venni, hogy a számlakibocsátó belföldön nyilvántartásba vett adóalany legyen (azaz magánszemély részére kiállított számla nem továbbítható a NAV szerverére)
5. Kézi számlázás tiltva van?
Lehet használni most is a kézi számla tömböt, de minden kézi számlát tételesen jelenteni kell a NAV felé a NAV oldalán! Kézi számla tömb használata esetén egyeztessen könyvelőjével a szükséges teendők kapcsán!
6. A PTGSZLAH megmarad 2018. július 1-je után is?
A PTGSZLAH nyomtatványon a NEM adóalany részére, nyugta helyett kibocsátott számlák adatai szerepeltetendők, így a kétféle adatszolgáltatás egymás mellett való működésének nincs akadálya, a PTGSZLAH megszűnése nem várható.
7. A NAV mostantól látni fog minden adatot, amit az ügyviteli rendszerben tárolunk? Látni fogja az összes kiállított bizonylatot, vagy akár a készletnyilvántartást?
NEM! Az adatszolgáltatás technikája olyan, hogy az ügyviteli rendszer küld adatot a NAV szerverére és nem a NAV kér le adatot az ügyviteli rendszerből! A számlázó programok csak a kimenő számlák adatait továbbítják és azokból is jelenleg csak az a kötelező, amelynél a vevő belföldi adóalany.
A fentiekből következik, hogy a NAV nem kap adatot sem a készletnyilvántartásról, sem az ügyfél, vagy termék listáról, továbbá semmilyen egyéb, az ügyviteli rendszerben tárolt adatról. Lényeges tehát, hogy a NAV nem is tudja lekérdezni ezen adatokat, csupán fogadja a kiállított számlák adat tartalmát.